Niewątpliwie najbardziej rozpowszechnionym na świecie włoskim daniem jest pizza. Szczególnie dumni są z niej mieszkańcy Neapolu, ale króluje ona w całej Italii i przyjęła niezliczoną ilość postaci – według lokalnych zwyczajów – w różnych regionach Włoch. Wraz z włoskimi emigrantami pizza powędrowała z Italii w różne regiony świata, gdzie zadomowiła się do tego stopnia, że w Stanach Zjednoczonych można usłyszeć opinię wypowiadaną przez niektórych Amerykanów, że to Ameryka jest ojczyzną pizzy (według statystyk Nowy Jork jest miastem, gdzie zjada się rocznie największą ilość pizzy na świecie – ponad 3 miliony sztuk miesięcznie).
Zazwyczaj pizza ma kształt okrągły (ciasto jest różnej grubości i wielkości) i pieczona jest w specjalnym piecu opalanym drewnem. Bardzo popularna jest również pizza pieczona na blasze i krojona na kawałki (pizza al taglio). Jedną z najsławniejszych jest pizza margherita, której nazwa pochodzi od włoskiej królowej Małgorzaty i która wbrew pozorom jest bardzo dietetyczna i wcale nie stanowi kalorycznej bomby.
Tajemnica udanej pizzy zawarta jest w dobrym wyrobieniu ciasta, odpowiednim czasie jego dojrzewania oraz w zdrowych, naturalnych składnikach odpowiednio dobranych i dających niepowtarzalny smak. Nie tylko w Italii pizzę jada się w specjalnych miejscach zwanych pizzeriami. W historycznym centrum Neapolu znajduje się pizzeria uważana za pierwszą na świecie (Pizzeria port’Alba). O ważności tej potrawy w Italii może świadczyć fakt, że włoski parlament zajął się odpowiednimi ustawami prawnymi chroniącymi ten narodowy przysmak, a wspomniana wyżej pizza margherita została zarejestrowana jako potrawa chroniona w Unii Europejskiej.
Ciasto na pizzę
Składniki
- 4 szklanki mąki pszennej
- 50 g drożdży
- ok. 11⁄2 szklanki ciepłej wody
- cukier
- szczypta soli
- oliwa z oliwek
Sposób przygotowania
- Drożdże ze szczyptą cukru zalać 1⁄2 szklanki ciepłej wody i wymieszać. Odstawić do wyrośnięcia na kilkanaście minut.
- 3 szklanki mąki posolić, zalać wyrośniętymi drożdżami i wyrobić ciasto. W połowie wyrabiania dodać łyżkę oliwy.
- Jeśli ciasto jest bardzo miękkie, podsypać stopniowo pozostałą mąką, a jeśli twarde, dodać trochę ciepłej wody. Wyrabiać do momentu aż ciasto będzie gładkie, podczas wyrabiania zaczną się pojawiać w cieście pęcherzyki powietrza i będzie dobrze odchodzić od ręki. Po wyrobieniu odstawić pod przykryciem w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na około 30 minut.
- Tak przygotowane ciasto podzielić na 4 części i rozwałkować na pizze o okrągłym kształcie i grubości około 7-8 mm.
- Z przyczyn praktycznych można również rozwałkować ciasto w taki sposób, aby mieściło się w blaszkach do pieczenia (również wtedy grubość ciasta powinna mieć 7-8 mm) i wówczas pizzę po przygotowaniu podawać pokrojoną.